Спорт проти депресії

Депресія, причини виникнення

Питання впливу спорту на психічне здоров’я людини піднімалося неодноразово. Була проведена ціла серія досліджень, які довели тісний взаємозв’язок депресивних станів з відсутністю фізичних навантажень. Перше дослідження, проведене в 1970 році, включало 2 групи чоловіків з депресією. Одна група добровольців щодня бігала, плавала і їздила на велосипеді, у другій чоловіки вели малорухливий спосіб життя. Досвід показав, що люди, які займалися спортом набагато швидше подолали захворювання.

Згідно з офіційною позицією ВООЗ, спорт при депресії – це важливий фактор, що дозволяє знизити або повністю усунути депресію в мінімальний термін. Рекомендована норма виконання вправ при депресії становить не менше 150 хвилин на тиждень (менше півгодини на добу). При цьому, навантаження повинні бути інтенсивними.

Депресія, причини виникнення

Депресія – це складний розлад психіки людини, якому властива тріада станів, що включає: рухову загальмованість, порушення мислення і зниження настрою. Захворювання відноситься до психічних розладів, може супроводжуватися почуттям тривоги, безсонням, а також нападами панічних атак (у важких випадках).

Важливо враховувати, що депресія є складним психосоматичних захворюванням, впоратися з яким самостійно дуже складно, а іноді – неможливо. Тому важливо своєчасно звернутися в психіатричну клініку, де лікар психотерапевт проведе діагностику і призначить адекватну схему лікування.

До основних причин виникнення депресії відносять:

 • Психологічні травми – викликані зовнішнім впливом на психіку людини: звільнення з роботи, скандали, втрата близьких людей і т.д.;
 • Хронічні – стан постійного важкого стресу;
 • Ендокринні – порушення роботи ендокринної системи;
 • Соматичні – спровоковані різними захворюваннями, наприклад, онкологією;
 • Генетична схильність – передається з генами від матері / батька до дитини;
 • Залежності – алкоголізм, ігроманія, наркоманія и др.

Визначити точну причину депресії у конкретної людини може тільки лікуючий лікар, на підставі даних анамнезу, первинного обстеження і консультації психотерапевта.

Зворотний дзвінок

  Як спорт допомагає впоратися з депресією?

  Регулярні заняття спортом і фізичні навантаження не тільки допомагають поліпшити фізичну форму і нагороджують людину гарним тілом, а й допомагають побороти різні психічні проблеми, в тому числі депресивні стани.

  Психотерапевти відзначають, що існує ряд причин, що пояснюють позитивний вплив спорту на психічний стан людини. У процесі фізичної активності, прискорюється кровообіг, поліпшується обмін речовин, нормалізується сприйняття навколишнього світу, а в клітини надходить більше кисню, що прискорює вуглеводний обмін.

  Таким чином, фізична активність позитивно впливає не тільки на м’язи, але і є корисними фактором активізації мозкової діяльності. Люди займаються спортом, більш стійкі до стресу, у них підвищується самооцінка, а також відбувається відволікання від неприємних нав’язливих думок.

  Фітнес від депресії

  Фітнес є однією з найпоширеніших різновидів спорту, який забезпечує необхідне фізичне навантаження на організм при лікуванні депресивних станів. Згідно дослідженням, які зайняли більш 7 років за участю понад 153 тисяч чоловік, виявилося, що аеробні вправи, які виконуються при фітнесі, дозволяють істотно поліпшити психологічний стан.

  Через 7 років, люди продовжують займатися фітнесом, а також люди перестали займатися спортом заповнили опитувальники. Згідно з відповідями, спортивно активні люди мали істотно кращим психологічним станом. У людей, які припинили спортивну активність, регулярність прояву депресій повернулася до середніх показників. Цей досвід доводить ефективність фітнесу від депресії, особливо при регулярних тренуваннях.

  Медитація, його при депресії

  Медитація і йога не є офіційним направленням спорту – це пояснюється тим, що вона не забезпечує достатнє фізичне навантаження, для прискорення обмінних процесів і поліпшення мозкової діяльності. Заняття спрямовані на активізацію ділянок мозку, що відповідають за самоконтроль і самоорганізацію людини.

  Існує кілька методик, офіційно застосовуються при лікуванні депресії західними психотерапевтами: Acceptance and Commitment Therapy, а також Mindfulness Based Stress Reduction. Дані методи йоги і медитації від депресії багаторазово випробувані і визнані такими, які показують чудові результати відновлення і нормалізації психологічного здоров’я людини навіть в складних випадках.

  Активний відпочинок

  Зміни обстановку – поїдь у відпустку і відпочинь душею! Дану рекомендацію люди часто чують від рідних і близьких. Дуже часто такий відпочинок рекомендують лікарі-практики-психотерапевти. Дійсно, різка зміна обстановки і ритму життя дозволяє «перемкнути» внутрішні психологічні установки, а також поліпшити загальний стан організму.

  У разі депресії, проста зміна обстановки повинна поєднуватися з додатковою фізичною активністю – активний відпочинок є одним з найпростіших і ефективних способів зниження і усунення депресії у людини. До активного відпочинку можна віднести: поїздки на велосипедах, походи, сплави на байдарках, лижні прогулянки, а також непрофесійні командні види спорту: футбол, баскетбол і т.д.

  Гарантія анонімності
  Екстренна допомога 24/7
  Безкоштовна консультація

  Як спорт впливає на настрій людини?

  Під час активних фізичних навантажень, в організм виділяється велика кількість гормонів: серотоніну і дофаміну – вони відносяться до гормонів щастя, що сприяє поліпшенню настрою і стабілізації психологічного стану. Будь-яка фізична активність: від легкого фітнесу, до легкої і важкої атлетики, стимулює їх вироблення. Кількість виробляється гормону прямо залежить від інтенсивності вправ.

  Таким чином, можна відзначити, що заняття спортом однозначно позитивно впливають на настрій людини. Кращих показників можна домогтися при заняттях на відкритому повітрі, з великою кількістю кисню.

  Вправи при важкій депресії

  Важка депресія супроводжується рядом симптоматичних проявів, аж до суїцидальних бажань, які суттєво ускладнюють процес лікування і реабілітації. В такому випадку викликати бажання у людини, почати займатися активними спортивними тренуваннями досить складно, тому в більшості випадків потрібні додаткові сеанси, консультації психотерапевта і особливий підхід.

  Тільки після загальної стабілізації психологічного стану пацієнта, лікар може призначати лікувальну фізкультуру та інші фізичні навантаження. До цього, виконується лікування в денному стаціонарі з поступовим впровадженням вправ при важкій депресії (лікувальної фізкультури) або проводиться госпіталізація – вона потрібна у випадках, коли необхідний ретельний контроль поведінки пацієнта.

  Чи варто придушувати емоції за допомогою спорту?

  Придушення емоцій спортивними заняттями від депресії – це один з найпопулярніших інструментів. Однак, почуття, переживання, злість і агресію не можна ігнорувати, їх потрібно помічати, навчитися розуміти, а також відрізняти від інших почуттів.

  Постійне придушення цих емоцій спортом може призвести до емоційного виснаження людини, яке загрожує дуже серйозними наслідками для психіки. Також спорт не повинен бути виснажливим – спортивних активностей має бути в міру, для ведення звичного способу життя з перемиканням уваги на ті чи інші події.

  Інше з блогу

  Контакти

  вул. Микільсько-Ботанічна 6/8,
  м. Київ, Україна

  Консультація 24/7

   Контакти

   Консультація 24/7

   Месенджери