Реакція на важкий стрес

Реакція на важкий стрес

Гостра реакція на стрес відноситься до групи транзиторних патологій високої складності, що виникають у людей які не мають характерних розладів психіки. Вона є фізіологічною та психологічною реакцією на стрес, зникає в короткий період після виникнення: від декількох годин, до декількох діб.

Стресом може служити цілий ряд факторів, в тому числі травматичне переживання, що включає загрозу власній безпеці: конфлікти з фізичним застосуванням сили, згвалтування, агресивна поведінка, нещасні випадки і т.д. У людей з високим фізичним виснаженням ризик появи гострої реакції на важкий стрес істотно збільшується.

Реакція на важкий стрес і порушення адаптації

При появі реакції на стрес, її форма може бути різноманітною за гостротою і інтенсивності, прямо залежить від адаптивних здібностей і персональної уразливості організму – це підтверджується тим, що розлад спостерігається лише у певної частини людей, що побували в важких стресових ситуаціях.

Гострі реакції організму на стрес виникають у людини негайно після психотравмуючого впливу. У більшості випадків, реакції тривають від 2-3 годин, до 3 діб і супроводжуються характерною симптоматикою: з’являється тахікардія, підвищується артеріальний тиск, можливо оніміння шкіри. Також можуть спостерігатися порушення рухових функцій: людина здатна відчувати як різке збудження, що змушує його «кидатися» або навпаки бути надмірно загальмованим, що не демонструє адекватної реакції на зовнішні подразники.

Типи і види реакції на стрес

Реакція людини на стрес може бути двох типів: гипокінетична і гіперкенетична. При гіпокінетичному розвитку, спостерігається різка загальмованість, хворі не відповідають на питання, відсутня реакція на те, що відбувається навколо. Тип поведінки має спільні риси з оглушенням.

При гіперкінетичному розвитку, хворі постійно безупинно метушаться, їх рухи є хаотичними і можуть дуже швидко змінюватися. У цьому стані люди не реагують на вмовляння, губляться в просторі і роблять практично несвідомі дії.

Фахівці стверджують, що походження і форма вираження реакції на стресову подію прямо залежить від індивідуальних психологічних і фізіологічних особливостей організму, в тому числі від віку: підлітковий, дорослий або старечий.

Гарантія анонімності
Екстренна допомога 24/7
Безкоштовна консультація

Гостра реакція на стрес і порушення адаптації

Більшою мірою порушення адаптації спостерігається в дитячому і підлітковому віці, коли людина стикається з труднощами, що грають істотну роль в образі його життя. До таких труднощів можна віднести: втрата близьких людей, сварки з друзями, важкі соматичні захворювання або розлуку.

Як правило, симптоматичні ознаки проявляються у пацієнтів протягом місяця після потрапляння в важку стресову ситуацію:

  • Короткострокові психотравмуючі ситуації (сварки з друзями, батьками, смерть близької людини);
  • Шокові психічні травми, пов’язані з раптовим виникненням загрози для життя. Чим молодша людина, тим більше шокових ситуацій, що несуть загрозу життю з ним може відбуватися;
  • Систематичні психотравмуючі ситуації, що зачіпають ключові цінності людини (агресивне виховання, регулярні конфліктні ситуації в родині, недружне оточення, погане навчання).

Типових захисних реакцій на стрес не існує, тому в кожному випадком можуть мати місце індивідуальні особливості.

Корисні статті

Контакти

вул. Микільсько-Ботанічна 6/8,
м. Київ, Україна

Консультація 24/7

    Контакти

    Консультація 24/7

    Месенджери