Психічне здоров’я, психіатрія і пандемія COVID-19

Психіатр

Психічне здоров’я і психіатрія. Чи змусить пандемія COVID-19 залишитися в самоізоляції з власними проблемами?

У чому основна суть допомоги психіатра, адже часто ми не розуміємо, до кого звернутися – психотерапевта чи психіатра?

Психіатр, як і випливає з назви спеціальності, займається сферою психічного здоров’я і благополуччя людини. Всупереч поширеній думці в зону компетенції психіатра входять не тільки важкі психічні захворювання (наприклад шизофренія, біполярний афективний розлад), але і такі поширені проблеми як безсоння, тривога. Головною відмінністю психіатра від психотерапевта є те, що психіатр при необхідності може рекомендувати прийом специфічних медикаментів з метою нормалізації стану і поліпшення якості життя.

Психотерапевт в свою чергу допомагає людині розібратися в психологічних проблемах, які явно (або часто нишком) псують якість життя. Психіатрична та психотерапевтична допомога не є взаємовиключними, а навпаки, разом дозволяють якомога швидше досягти бажаного результату.

Як побороти в собі страх звернення до психіатра?

На жаль в суспільстві склалося певне ставлення до психіатрів і, повірте, кожен психіатр про це знає. Всупереч поширеній думці психіатр м’яко кажучи не зацікавлений в постановці якихось діагнозів які калічать або відправці на примусове лікування. Хоча-б тому, що на законодавчому рівні закріплена презумпція психічного здоров’я та примусове лікування може призначити тільки суд. 

Зворотний дзвінок

  Інформація не тільки про діагнози, а й про сам факт звернення захищена законом і розголошення цієї вельми делікатної інформації третім особам без згоди пацієнта може привести до кримінального покарання.

  На жаль, в нашому суспільстві не прийнято визнавати психічні розлади. Часто оточуючими такий діагноз сприймається негативно. Що б ви сказали на захист психіатрії, адже вона відноситься до розряду медичних спеціальностей?

  Я б сказав, що в нашому суспільстві прийнято вважати, що психічні та психологічні розлади взагалі не існують до факту звернення до психіатра. Хоча насправді психіатр всього лише може дати цьому назву і порекомендувати що з цим можна зробити. Якщо у людини болить живіт, він звертається до гастроентеролога, щоб зрозуміти чи не є це ознакою захворювання, яке може зіпсувати життя або в перспективі сильно вдарити по гаманцю. Якщо ж людина протягом місяців без видимих ​​причин відчуває постійну тривогу, пригнічений настрій, занепад сил і, часом як наслідок, навіть небажання жити – він швидше обійде всіх можливих фахівців, витратить купу грошей на обстеження і лікування, яке не дає результату тільки щоб в останню чергу звернутися до психіатра.

  Як формується план роботи з кожним пацієнтом? Від яких факторів він залежить? Які бувають режими лікування?

  Навіть найскладніші розлади далеко не завжди припускають стаціонарне лікування. Сучасний рівень медицини і фармакології дозволяє впоратися з багатьма ситуаціями не тільки вдома, але і без відриву від роботи або істотних обмежень у способі життя. Звичайно, завжди будуть залишатися варіанти, коли людині показано саме стаціонарне лікування, але навіть в цьому випадку слова психіатра про необхідність стаціонарного лікування носять виключно рекомендаційний характер і людина сама вирішує чи хоче вона лікуватися в стаціонарі. Багато проблем, які можуть здатися ознаками психічного розладу не є такими і вимагають скоріше зміни способу життя і психотерапевтичної допомоги.

  Яка статистика звернень за допомогою?

  Частота виникнення розладів у чоловіків і жінок приблизно однакова. Однак чоловіки схильні набагато частіше затягувати звернення до фахівця (втім, це характерно для чоловіків щодо будь-яких проблем зі здоров’ям). Переважна більшість звернень пов’язано не з психічними захворюваннями, а так званими малими розладами. До них можна віднести, наприклад, змішаний тривожно-депресивний розлад (не клінічна депресія),
  панічні атаки, фобії і т.д.

  Гарантія анонімності
  Екстренна допомога 24/7
  Безкоштовна консультація

  Досвід Китаю показав: ізоляція – найбільш ефективний спосіб стримати пандемію. Як впливають карантинні заходи (ізоляція, дистанція і т.п.) на психіку людини?

  Психіка людини – не тендітна порцелянова ваза. Незважаючи на комфортабельні умови сучасної цивілізації людина не втратила можливості до адаптації. Чи є поточна обстановка складною і чи буде негативно впливати на якість нашого життя як в матеріальному, так і в психологічному сенсі? Звичайно. Чи почнуть люди сходити через це з розуму?
  Виключено. На тлі постійної напруги через перспективи заразитися і заразити своїх близьких, втратити роботу і т.д. всі люди схильні до тривожно-депресивних переживань.

  Коронавірус sars-cov-2 більше нікуди не дінеться з нашого життя, як втім і всі інші види вірусів. За оцінками фахівців, вакцина з’явиться не раніше кінця року. Тому переважна частина населення планети цим вірусом приречена перехворіти. Чи так це? Як впоратися зі страхом очікування хвороби?

  SARS-CoV-2 – не перша пандемія в історії людства. Причому за прикладами не обов’язково звертатися в чумні середні століття. На початку ХХ століття пандемія іспанського грипу забрала життя 50-ти мільйонів чоловік. Допомагає впоратись зі страхом хвороби перш за все інформація. Пандемія оточена безліччю міфів та страшилок і системи охорони здоров’я по всьому світу намагаються їх розвіяти. Типовим прикладом є страх смерті, адже на устах насамперед смерті від коронавірусу. Багато хто забуває про те, що смертність становить 3-5% і що в більшості випадків захворювання протікає безсимптомно.

  Як правильно звернутися за допомогою в вашу клініку? Написати на сайт? Зателефонувати? Хто зможе допомогти з усією інформацією?

  Клініка “МЕДЛЮКС” надає весь спектр послуг пов’язаних з психічним здоров’ям.

  Найнадійнішим способом отримати всю бажану інформацію і, при необхідності, записатися на прийом профільного фахівця буде зателефонувати за номером +38 (‎067) 426 04 04. Номер (як і клініка) працює цілодобово, по ньому ви зможете зв’язатися з одним з наших координаторів. При цьому ви можете як розповісти про свою проблему і почути варіанти допомоги, так і просто записатися на прийом без надмірного надання інформації (найчастіше багатьом так комфортніше).

  Лікар психіатр-нарколог Бреднєв Іван Володимирович, клініка “МЕДЛЮКС”.

  Інше з блогу

  Контакти

  вул. Микільсько-Ботанічна 6/8,
  м. Київ, Україна

  Консультація 24/7

   Контакти

   Консультація 24/7

   Месенджери