Що таке газлайтинг?

Газлайтинг - навіювання та насильство

Газлайтинг – це форма психологічного насильства. Це відбувається, коли вас намагаються переконати в тому, що ви сходите з розуму. Назва виникла від фільму «Газове світло», що в перекладі з англійської звучить як «Gas Light». Він був зняти в 1944 році, де чоловік маніпулює дружиною до такої міри, що вона думає, що втрачає розум. На горищі їхнього будинку була газова лампа, він робив так, щоб світло ставало тьмянішим. Коли героїня фільму говорила йому про це, він переконував її, що їй це здається. Він намагається поставити під сумнів адекватність сприйняття цього світу, щоб отримати більше влади, змушує жертву сумніватися в реальності. Таким чином, людина перестає довіряти своїм сприйняттям.

Насправді, це працює набагато краще, ніж ми тільки можемо собі уявити. Будь-яка людина схильна до газлайтингу, і це звичайна техніка жорстоких звернень. Це робиться повільно, тому жертва не усвідомлює, наскільки їй промили мізки.

Хто такі газлайтери?

Психологи стверджують, що ними найчастіше стають диктатори, нарциси і люди з розладом особистості. Роблять вони це для того, щоб зробити людину невразливою, щоб жертва стала невпевненою в собі. Вони рідко відчувають себе винними.

Ми можемо зіткнутися з газлайтингом в повсякденному житті: в дружбі, подружніх стосунках або на роботі. Але таку людину важко на перший погляд ідентифікувати, з огляду на його підступний характер. Зазвичай це починається дуже тонко, коли інша людина «поправляє» ваше мислення, спростовує ваші твердження або знецінює, відкидає ваші емоції. Це продовжується до тих пір, поки ви поступово не почне сумніватися в своїх думках, емоціях, сприйнятті і навіть у своїй пам’яті.

Зворотний дзвінок

  Постійне переживання газлайтинга також може привести до уразливості людини, до різних проблем психічного здоров’я, таким як занепокоєння і тревоги, депресії, посттравматичного стресу, низької самооцінки, співзалежності та інші.

  Ознаки газлайтинга в стосунках

  Ось кілька порад, які допоможуть вам визначити, чи є у вас газлайтинг в стосунках:

  • Постійно відчуваєте замішання або як ніби божеволієте.
  • Часто сумніваєтеся в собі (наприклад, «я занадто емоційний?», «Це дійсно сталося?»).
  • Насилу довіряєте собі і іншим людям.
  • Постійно припускаючи, що ви зробили щось не так (відчуваючи, що це завжди ваша вина).
  • Відчуття потреби вибачитися (що призводить до надмірних вибачень).
  • Виправдовуватися діям інших людей (або пояснювати, чому вони зробили щось, що заподіяло вам біль).
  • Відчуття, ніби вам потрібно все довести.
  • Регулярно відчуваєте себе незрозумілим і самотнім.
  Гарантія анонімності
  Екстренна допомога 24/7
  Безкоштовна консультація

  Ви помічаєте щось спільне з вами в наведених вище твердженнях? Багато заяв про газлайтинг починаються зі слова «ви». Це пов’язано з тим, що газлайтер є експертом у виявленні передбачуваних недоліків в іншій людині і майже ніколи не визнає або не бере на себе особисту відповідальність за вплив своїх власних заяв або поведінки.
  Усвідомлення цього типу психологічного насильства є важливим елементом лікування і руху вперед. Здатність розрізняти або розпізнавати, що хтось робить це з вами, – важливий перший крок.

  Якщо ви відчуваєте, що вас «накрили газом», відповіддю на це буде підтвердження. Зверніться до довіреної особи, щоб висловити свою думку про те, через що ви пройшли. Корисно чесно розповісти про свій досвід і дізнатися чиюсь точку зору.

  Проте, якщо ви відчуваєте газлайтинг протягом довгого часу, зрозуміло, якщо вам важко визначити, хто насправді заслуговує довіри. В цьому випадку рекомендується звернутися до психотерапевта, який допоможе вам зорієнтуватися в тому, через що ви проходите. Через групи лікування або підтримки ви можете підвищити самосвідомість, відновити довіру до себе і своєї інтуїції, а також отримати практичні інструменти, що дозволяють відчути силу в своїх відносинах.

  Інше з блогу

  Контакти

  вул. Микільсько-Ботанічна 6/8,
  м. Київ, Україна

  Консультація 24/7

   Контакти

   Консультація 24/7

   Месенджери