Рецидив – чому відбувається зрив?

Зрив залежності

Залежність – це хронічна хвороба. Шлях до одужання складний, і все життя у нарко- або алкозалежної людини є ризик рецидиву або зриву.

За даними Іллінойського інституту п’ятирічна ремісія після проходження програми реабілітації у наркоманів спостерігалася в 25% випадків.

Є безліч чинників зриву залежних. Давайте розглянемо їх.

Що може спровокувати зрив залежності – причини

Провісниками зриву у залежних будуть:

 • Абстинентний синдром або незавершений курс лікування. Одна з найчастіших причин рецидивів. Коли пацієнт запевняє себе і близьких, що абсолютно здоровий, але в глибині душі чекає моменту, коли можна буде повернутися до своєї згубної звички.
 • Потужний емоційний вибух і\або перевтома можуть привести до зриву у залежних людей. Будь-який конфлікт, сварка провокує спалах емоцій, які доставляють дискомфорт пацієнту з подальшим емоційним виснаженням. Людина при цьому хоче відчувати радість і ейфорію, які давала йому залежність.
 • Низька самооцінка, недостатня самостійність з неналежною мотивацією. Контроль з боку близьких, прояв недовіри до залежного при низькій самооцінці і невпевненості до себе може привести до рецидиву залежності.

Зворотний дзвінок

  • Неробство, лінь. Після проходження курсу лікування у багатьох людей утворюється вільна пауза в кар’єрі, колишні сумнівні знайомі зникають, коло спілкування змінюється. Часто людина не знає, чим заповнити вільний час. Нудьга – один з можливих варіантів зриву залежних.
  • Неправильний вибір клініки і програми лікування. У зв’язку з високим зростанням наркоманії та алкоголізму на сьогоднішній момент десятки клінік і сумнівних установ з’явилися з нізвідки. Всі обіцяють швидке одужання, але не у всіх клініках є кваліфіковані фахівці наркологи і психіатри, а також ліцензії на даний вид діяльності.
  • “Ти мені друг?”. Дана ситуація характерна при зловживанні алкоголю. На жаль, в нашій країні при будь-якому застілля прийнято випивати. При цьому відмова сприймається як особиста образа. Багато хто поняття не мають, а часто оточуючим все одно, що людина бореться за своє здоров’я.
  • Повернення в колишнє коло спілкування, в якому він почав вживати. Не завжди після курсу лікування можливо повністю поміняти коло спілкування, який став причиною хвороби. Іноді досить одного гостя з дозою патологічного речовини, щоб роки роботи були забуті.

  Чому залежні люди зриваються – не завжди можливо зрозуміти і передбачити. Саме тому близьким і друзям рекомендується захищати після реабілітації пацієнта від емоційних качель і повністю поміняти коло спілкування людини.

  Як передбачити зрив залежного наркомана і алкоголіка

  Рецидив залежності не відбувається миттєво. Це процес з певними передумовами і симптомами. Тому так важливо відстежувати психоемоційний фон в процесі ремісії для запобігання зриву.

  За статистичними даними, найбільш значимими факторами у формуванні стійкої ремісії грають:

  • Бажання самого пацієнта одужати. Цей фактор відіграє найважливішу роль в перемозі над хворобою. І від того, наскільки сильно це бажання, буде залежати протягом всього процесу реабілітації.
  • Критика самого захворювання і його наслідки. Пацієнти часто недооцінюють тяжкість свого стану, можливі ускладнення і наслідки. «Цього зі мною не станеться» – найчастіша відмовка залежного. Але правильне і усвідомлене розуміння діагнозу відіграє роль при формуванні правильної мотивації на лікування.
  • Чи не регулярне, епізодичне вживання патологічної речовини. На жаль, при систематичному регулярному вживанні ризик рецидиву і зриву вище, ніж у людей, хто звертався до наркотиків або алкоголю час від часу.
  • Тривалість лікування і реабілітаційної програми. У хорошій клініці знають, що зняття фізичної залежності – це півсправи. Психологічна реабілітація наркозалежного і лікування можуть займати місяці і навіть роки. Чим довше йде закріплення позитивного результату, тим міцніше він утримується і тим нижча ймовірність зриву.
  • Підтримка близьких і позитивний вплив соціуму. Цей пункт поряд з бажанням пацієнта є, мабуть, найважливішими. Будь-який наркоман після проходження курсу лікування буде стикатися з недовірою. Це відбувається повсюдно. Саме в такі моменти важлива підтримка, віра і увага близьких. Людина буде заново вибудовувати своє життя. Нове коло спілкування, нова робота, інші хобі і захоплення. Тільки коло близьких і люблячих людей залишиться тим самим.
  Гарантія анонімності
  Екстренна допомога 24/7
  Безкоштовна консультація

  Що робити, щоб не допустити рецидив – профілактика зриву

  Якщо ваш близький був залежним, то потрібно:

  • Нівелювати конфлікти і стреси. У сім’ї повинна бути тепла і комфортна атмосфера довіри. Закрити повністю двері в минуле, не варто згадувати минулі образи. Краще спрямувати свої зусилля в майбутнє.
  • Помічати кожну нову перемогу і кожен крок по шляху до одужання. Взаємодопомога, хобі, нова робота – все це не варто залишати без уваги.
  • Вихлюпувати негативні емоції. Наприклад, з фізичною активністю.
  • Завжди розповідати про свої почуття. Поганих або гарних – не важливо. Головне – не тримати в собі.
  • Допомогти знайти близькій людині заняття, яке принесе йому задоволення. Це творчість, прогулянки, подорожі, допомога в реабілітації іншим залежним.
  • Якщо це необхідно, не боятися звертатися за допомогою. Бути чесним по відношенню до свого здоров’я і не боятися просити підтримки.

  Дуже корисними будуть курси роботи з співзалежними. Вони допоможуть зміцнити колишню прихильність, покажуть родичам труднощі реабілітації. Практика показує, що після проходження таких курсів сім’я з великою повагою ставиться до пацієнта.

  Що робити, якщо стався зрив залежності

  Останнім часом темпи приросту наркоманії в нашій країні становлять близько 30% щорічно, і ця цифра невпинно зростає. Алкоголізмом в Україні страждає близько 40% чоловічого працездатного населення.

  Якщо ви побачили симптоми зриву у залежного, якщо близька людина почала знову зловживати, бажано з’ясувати, що було причиною рецидиву, щоб вирішити цю проблему.

  Чесно і відверто поговорити з близьким. Нагадати про пройдений шлях, зусиллях, витрачених на одужання.

  Звернутися повторно в кваліфіковану клініку, де в штаті є лікар нарколог і психіатр. Якщо причиною рецидиву стало неадекватно проведене лікування, варто звернутися до іншого фахівця.

  Зрив залежності – не вирок. Багатьом доводиться пройти цей шлях. Головне, не здаватися і тримати курс на одужання.

  Інше з блогу

  Контакти

  вул. Микільсько-Ботанічна 6/8,
  м. Київ, Україна

  Консультація 24/7

   Контакти

   Консультація 24/7

   Месенджери