Психотерапія при алкогольної залежності

Методи психотерапії

Алкоголізм – захворювання, що зачіпає десятки тисяч сімей у всіх регіонах України. Він формується на двох основних рівнях: психологічному і фізичному. Не варто думати, що тяга до спиртного в алкоголіка є тільки порушенням обміну речовин, що провокує бажання вжити спиртне. Психологічна залежність розвивається набагато швидше фізичної: людина приймає спиртне як інструмент, що дозволяє швидко розслабитися і відчувати себе комфортно – це змушує його відчувати себе дискомфортно, якщо він не буде вживати необхідну дозу в певній обстановці, наприклад, при зустрічі з друзями.

З огляду на те, що психологічна складова є домінуючою при розвитку алкоголізму – особливу увагу необхідно приділяти психології хворого, який повинен усвідомити проблему і прагнути всіма силами позбутися від неї. Психотерапія при алкоголізмі – запорука успішного лікування.

Методи психотерапії

Існує кілька методів психотерапії, що демонструють найбільшу ефективність при лікуванні алкогольної залежності. Всі вони використовують єдині принципи психотерапії. Основними методами вважаються:

 • Метод Довженка – дуже популярний і ефективний метод заборонної терапії при лікуванні алкоголізму. Часто застосовується при роботі з пацієнтами, несприйнятливими до гіпнозу. Полягає у формуванні різко негативних емоцій до алкоголю;
 • Індивідуальні та групові сеанси психотерапії – є невід’ємною частиною лікування залежності від алкоголю. Під час сеансів хворий спілкується з колегами по нещастю, потрапляє в атмосферу довіри один до одного. Лікар виконує роль керівника, вибудовує правильні взаємовідносини між пацієнтами. Хворі надають одна одній безцінну підтримку, що дозволяє відчути себе в колі однодумців, також нормалізується психологічний стан пацієнта;

Зворотний дзвінок

  • Гіпноз – дуже популярний і ефективний метод, який включає занурення пацієнта в гіпнотичний сон. Під час сну хворий перестає мислити критично, що дозволяє йому зрозуміти причину і небезпеку алкоголізму. Також уві сні лікар формує у хворого критичне ставлення до спиртного;
  • Емоційно-стресова терапія – метод заснований на роботі з істинними емоціями хворого. Даний сеанс не завжди може бути приємний залежному, тому що він відчуває всі види почуттів: позитивні, негативні, а також пережівательний. Всі ці емоції дозволяють йому зрозуміти, яких страждань близьким і рідним людям завдає його згубна звичка;
  • Раціональна психотерапія – спрямована на роботу з раціональним мисленням хворого. Психотерапія дозволяє йому провести глибокий аналіз власної поведінки, зрозуміти себе і зробити висновки з власних вчинків. В результаті людина вчиться стежити за своїми емоціями і діями, розуміти які з них підштовхують до вживання спиртного, щоб вміло блокувати їх.
  • Аутогенний тренінг – новий метод. На консультації психотерапевта, пацієнт занурюється в стан розслабленості, самостійно вселяє собі ті відчуття, які дозволяють йому прийти до повного виліковування від залежності.

  Вибір оптимального курсу сеансів психотерапії визначає тільки лікар, на підставі даних анамнезу, первинного огляду і діагностичного обстеження.

  Показання до лікування алкоголізму методами психотерапії

  Основним фактором і головним показанням до лікування залежності методами психотерапії, є психологічна залежність хворого до вживання спиртних напоїв.

  Її наявність може проявлятися цілим комплексом виражених і слабовираженних ознак, а також симптоматичних проявів, в тому числі: патологічної тягою до вживання спиртних напоїв, наявністю виправдань своїм вчинкам, втратою контролю над обсягом вживаних міцних напоїв, зниженням або втратою блювотного рефлексу, підвищенням толерантності організму, наявністю похмілля, а також виникненням провалів пам’яті.

  Основні принципи психотерапії при алкоголізмі

  З огляду на специфічні особливості розвитку і перебігу алкоголізму у чоловіків і жінок, сформовані основні принципи психотерапії при лікуванні алкогольної залежності. Вони полягають в тому, що дане захворювання є системним, тому вимагає не точкового, а комплексного підходу.

  Процес психологічного впливу повинен бути спрямований на всі без винятку напрямки. На етапі лікування немає основних і другорядних завдань, фахівці не повинні виділяти основні і другорядні системоутворюючі симптоми-мішені. Схема лікування завжди розробляється індивідуально, але принцип залишається єдиним.

  Завдання психотерапії при лікуванні залежності

  Психотерапія при лікуванні алкоголізму повинна забезпечити виконання ряду чітких завдань, прямо впливають на ефективність кінцевого результату. До переліку основних завдань психотерапії входять:

  • Усунення психологічної тяги до вживання міцних напоїв;
  • Купірування підштовхуючих до вживання думок і дій, їх заміна на позитивні думки / дії щодо повернення до нормального повноцінного життя;
  • Активізація природних бажань людини, усунення уявних відчуттів алкогольної ейфорії;
  • Забезпечення максимально швидкого і комфортного переходу від алкоголізму до тверезого здорового життя;
  • Усунення шляхів, які можуть повернути пацієнта до вживання в подальшому.
  Гарантія анонімності
  Екстренна допомога 24/7
  Безкоштовна консультація

  Тривалість лікування – скільки займає психотерапія?

  Психотерапія є складним і тривалим процесом, що нагадує годинниковий механізм, де важливий кожен, навіть найдрібніший елемент, спрямований на повернення хворого до нормального життя. При призначенні сеансів і визначенні орієнтовних термінів лікування, пацієнт отримує консультацію нарколога, також необхідно забезпечити первинне лікування. Воно починається виведенням з запою на дому або в стінах наркологічного центру.

  Як показує практика, психотерапія займає не менше чотирьох місяців. Також вона може включати кодування від алкоголізму: медикаментозне і гіпнотичне. Найпопулярнішим є підшивка від алкоголізму спеціальними препаратами.

  На що варто звернути увагу при виборі методу психотерапії лікування алкогольної залежності?

  Процес вибору оптимального методу психотерапії досить складний і повинен включати цілий ряд факторів. Тому він визначається тільки лікарем, після даних анамнезу та обстеження. При консультації нарколога – останній розповідає докладно про обраний метод і майбутні дії.

  Спеціаліст звертає увагу на такі фактори:

  • Особисті особливості конкретного пацієнта (поведінкові особливості, характер та ін.);
  • Особливості симптоматичних проявів залежності. Переважання одних симптомів над іншими;
  • Особиста аутоідентифікація психотерапевта, що виконує лікування.

  Сеанс психотерапії: як проходить?

  Під час сеансу психотерапії, лікар визначає першопричину розвитку захворювання, а також визначає механізми, які спровокували тягу до спиртного. Виконується програмування пацієнта (за обраним методом) на відмову від згубної звички.

  Важливим моментом сеансу психотерапії, є створення відчутного страху перед вживанням алкоголю – кращим способом є підшивка. Такий спосіб дозволяє істотно скоротити ймовірність зриву в реабілітаційний і пост реабілітаційний періоди.

  На сеансах психотерапії, забезпечується комплексна моральна підтримка пацієнта, що дозволяє йому адаптуватися до нового способу життя, де є радість і щастя, але немає місця міцних напоїв.

  Курс сеансів психотерапії в Києві

  У вас або вашого близького з’явилися проблеми зловживання алкоголем? Не можна зволікати – зверніться за допомогою в спеціалізований наркологічний центр «МЕДЛЮКС»! Наші лікарі мають багаторічний досвід роботи з алкоголіками будь-якої складності. Ви можете прийти в клініку самостійно або викликати нарколога на будинок в Києві.

  В процесі лікування алкоголізму психотерапією, лікарі використовують найсучасніші та ефективні методи, що дозволяють добитися стійкого позитивного результату за мінімальний термін.

  Інше з блогу

  Контакти

  вул. Микільсько-Ботанічна 6/8,
  м. Київ, Україна

  Консультація 24/7

   Контакти

   Консультація 24/7

   Месенджери