Чи передається алкоголізм у спадок?

Чи передається алкоголізм у спадок?

Це питання хвилює багатьох людей.

Генетика людини ідентифікує наші риси. ДНК в деякій мірі визначає наші фізичні характеристики (наприклад, риси обличчя), а також нашу поведінку (припустимо, агресію). Ці гени передаються від батьків. Однак, ці ознаки також в деякій мірі змінюються доглядом за собою, саморозвитком, харчуванням, травмами і т.д.

Дослідження близько 5000 близнюків показали, що гени несуть відповідальність за приблизно половину ризику залежностей від алкоголю та інших психоактивних речовин. Отже, одні тільки гени не визначають, чи буде розвиватися залежність у людини. Діти можуть успадкувати тільки алкогольні нахили.

Доктор біологічних наук, завідувач лабораторією аналізу генома Інституту загальної генетики ім. Н. І. Вавилова РАН. Світлана Боринска говорить про зв’язок генів і алкоголізму:

«Природа не заклала в нас «гена алкоголізму», але існують гени, які підвищують схильність вживання спиртних напоїв. Кожен з таких генів “працює” зі слабким ефектом. Їх вже відомо кілька десятків, але жоден з них не є визначальним» – каже Боринска.

Наприклад: якщо дитина жила в благополучній родині, де вона бачила повагу до родини, підтримку і любов, але в роду хтось зловживав, то гени будуть «спати». А неблагополучне середовище для дитини може обернутися негативною стороною і «розбудити» ці гени в свідомому віці.

Зворотний дзвінок

  «Алкогольний ген»

  Немає якогось одного гена, що відповідає за алкоголізм. У ДНК людини є сотні генів, які можуть збільшити ризик розвитку розладів, пов’язаного з вживанням. Ідентифікувати ці гени складно, тому що кожен грає невелику роль в набагато більшій картині. Проте, дослідження показали, що певні комбінації генів мають сильний зв’язок з алкоголізмом.

  Також передаються поведінкові гени, які можуть вплинути на схильність до алкоголізму. Існує чіткий зв’язок між проблемами зловживання психоактивними речовинами і проблемами психічного здоров’я, такими як тривожність, біполярні розлади і депресія.

  Психічні розлади можуть бути спадковими (і середовищні), що частково проливає світло на складний зв’язок між генетикою і залежністю.

  Подвійний діагноз (або більше двох супутніх розладів) є обривистій і небезпечною ситуацією. Це коли вживання алкоголю і проблеми психічного здоров’я схильні до загострення один одного.

  Подвійний діагноз з одним з розлади, пов’язані із вживанням алкоголю, найкраще лікувати в рамках програми лікування алкоголізму і психічного здоров’я. Така програма буде спрямована на супутні розлади і потрібно лікувати обидва за допомогою комплексного підходу.

  Рекомендації щодо запобігання проблеми

  Знання того, що залежність можна запобігти і вилікувати, дозволяє стежити за симптомами, щоб призупинити розвиток.

  Ось кілька рекомендацій, для того щоб запустити процес лікування:

  • Знання сімейного анамнезу алкоголізму;
  • Визначення того, чи стосується ваша поточна ситуація до категорії «високого ризику»;
  • Знання загальних симптомів зловживання алкоголем і вживання заходів при їх виникненні;
  • Інформування людини, що страждає психічним здоров’ям, про небезпеку подвійного діагнозу.

  Ці профілактичні заходи легко записати, але потрібно розуміти, що вони можуть не викликати відгуку, поки у когось з ваших знайомих не розвинеться розлад, пов’язаний ще з вживанням психоактивних речовин.

  Що стосується залежності, психологи рекомендують проявляти співчуття, але при цьому проявляти ініціативу, і негайно звертатися за допомогою, якщо проблеми з алкоголем у вашій родині переросли в небезпечну ситуацію.

  Гарантія анонімності
  Екстренна допомога 24/7
  Безкоштовна консультація

  Ви ризикуєте стати алкоголіком?

  Прислухаючись до вчених, потрібно розуміти, що наявність «варіантів ризику генів алкоголізму» зовсім не означає, що Ви приречені на залежність. Важливу роль відіграє те, в яких умовах зростала людина і її оточення в зрілому віці.

  Часом люди, генетично схильні до алкоголізму, живуть цілком благополучно, не страдаючи від цієї згубної звички. Тому заяви про те, що людина стала алкоголіком, тому що «така його фізіологія і нічого вдіяти з цим не можна, чинити опір марно» – це прагнення знайти виправдання.

  У питанні способу життя велику роль відіграє сила волі, особистий вибір і цілі, яких кожен з нас хоче досягти.

  Той факт, що хтось може мати сильну схильність до алкоголізму, не означає, що він або вона змирилися з цією долею. Ніхто не може контролювати їх генетичний склад, але кожен може вжити заходів для запобігання залежності.

  Згідно з дослідженнями, деякі з кращих способів приборкати генетичну схильність до повноцінної алкогольної залежності включають:

  • Зміцнення міцних сімейних уз;
  • Управління стресом;
  • Розуміння симптомів залежності.

  Якщо ви перебуваєте в кризовій ситуації і починаєте лікування від алкозалежності, то важливо пам’ятати, що величезну роль в цьому процесі відіграє особиста самомотивація. Знайдіть лікування сьогодні.

  Важливо, якомога швидше звернутися за допомогою. Консультації та підтримка можуть допомогти впоратися з соціальними факторами навколишнього середовища, які можуть сприяти виникненню алкогольної проблеми в майбутньому. Якщо у вас вже виникла проблема, існують амбулаторні і стаціонарні програми, які можуть допомогти.

  Якщо Ви хочете змінити себе або свою сім’ю на краще, зв’яжіться з нами сьогодні.

  Інше з блогу

  Контакти

  вул. Микільсько-Ботанічна 6/8,
  м. Київ, Україна

  Консультація 24/7

   Контакти

   Консультація 24/7

   Месенджери