Стадії формування алкогольної та наркотичної залежності

Етапи формування залежності

Незважаючи на те, що алкоголізм і наркоманія є серйозними проблемами, що приводять до дуже тяжких наслідків для залежного, а їх лікування проводиться в схожих умовах, стадії їх розвитку мають відмінні риси. В першу чергу, вони залежать від типу вживаних речовин і механізму впливу на організм людини.

На відміну від наркоманії, алкоголізм не розвивається миттєво і навіть за місяць – він формується поступово, тому кінцевий діагноз ставиться не по одному симптому, а комплексно.

Основні стадії формування наркотичної залежності

Розрізняють три основних стадії розвитку залежності від наркотичних речовин:

Перша стадія.

Є психологічною, і часто характеризується банальною цікавістю. Як правило, молоді люди бажають спробувати «кайф», який дають наркотики, прагнуть влитися в компанію, де їх вживають і т.д.

Фактично, ця стадія має на увазі перше вживання наркотичних засобів, після чого людина або повністю припиняє, або починає систематичне вживання наркотиків з подальшим розвитком стійкої залежності.

У разі продовження вживання, людина вже свідомо соромиться отримати «кайф», планує подальше вживання наркотичних засобів і виправдовується бажанням: зняти стрес, піти від проблем і т.д.

Зворотний дзвінок

  Друга стадія

  Ця стадія супроводжується погіршенням психічного і фізичного здоров’я наркомана (при тривалому припиненні вживання) – з’являється абстинентний синдром (ломка), супроводжуваний нестерпними фізичними та психологічними стражданнями.

  На другому етапі вже присутня стійка психічна і фізична залежність від наркотику – позбутися від проблеми самостійно фактично неможливо.

  Основні симптоми:

  • Втрата контролю над власною поведінкою: агресія, неслухняність, злодійство;
  • Конфліктні ситуації в сім’ї, проблеми з навчанням або роботою;
  • Різка зміна кола спілкування, віддалення від близьких людей, конфлікти з давніми друзями, знайомими.

  Третя стадія

  Є найбільш складною. В організмі людини відбуваються структурні фізіологічні і психічні зміни. Наркотики вживаються вже не заради «кайфу», а як гостра необхідність, адже наркоман відчуває постійну потребу в наркотику, а при припиненні вживання навіть на короткий період – відчуває фізичний біль і психологічні страждання.

  Для пошуку чергової дози наркотиків наркоман використовує будь-які способи: від виносу речей з квартири, до крадіжки у близьких і відвертого криміналу.

  Психіка хворого дуже нестійка: виникає повна апатія до всього крім наркотичних речовин, розвиваються хронічні захворювання, можливі спроби суїциду і летальний результат через передозування наркотиками.

  Гарантія анонімності
  Екстренна допомога 24/7
  Безкоштовна консультація

  Основні стадії формування алкогольної залежності

  Існують три основні стадії розвитку алкогольної залежності:

  Перша стадія

  Ключовою ознакою 1 стадії розвитку є втрата блювотного рефлексу навіть при вживанні великої кількості спиртного. Результатом стає збільшення обсягів випитого спиртного, що призводить до часткових або повних провалів в пам’яті – вранці чоловік погано або практично не пам’ятає того, що відбувалося під час вживання.

  Ще одним симптомом, що визначає початковий розвиток алкоголізму, є частота прийому алкоголю, до 2-3 разів на тиждень. Особливістю є те, що на другий день після вживання, відрази до спиртного не виникає, що дозволяє продовжувати пити далі, аж до декількох днів поспіль.

  У хворого можуть виникати позитивні спогади про минуле в стані алкогольного сп’яніння, він може шукати привід для розпивання, підбирає виправдання своєї поведінки під час пияцтва, проявляє активність в передчутті вживання, поступово збільшує дозу випитого, малі дози спиртного стають не цікаві і не задовольняють бажань.

  Друга стадія

  Дана стадія розвитку алкоголізму супроводжується частковим усвідомленням власної проблеми з боку алкоголіка. У деяких випадках, хворий може намагатися не пити, але через невеликий проміжок – бажання зупинитися йде. При помірному сп’янінні, людина може проявляти підвищену працездатність.

  Вживання алкоголю стає постійним, хворий може вживати кілька днів поспіль, роблячи лише невеликі перерви для відвідування роботи. Також він може відчувати безсоння, якщо не буде вживати ввечері.

  Систематичні провали в пам’яті, що виникають в процесі «перепою» посилюються, хворий може повністю забувати, що відбувається під час пияцтва. До психологічної, додається фізична залежність, вранці алкоголік відчуває похмілля.

  Третя стадія

  Третя стадія є найскладнішою і може загрожувати хворому летальним результатом. У цей період у алкоголіка проявляється «біла гарячка», більшість залежних мають серцево-судинну недостатність, відбувається повна психічна та соціальна деградація особистості.

  В жадобі випити чергову дозу спиртного, алкоголік стає агресивним, намагається обдурити близьких, краде, може виносити речі з дому з метою реалізації і покупки спиртного.

  Абстинентний синдром стає фізично нестерпним, хворий практично не виходить з запойного стану, зникають життєві інтереси.

  Інше з блогу

  Контакти

  вул. Микільсько-Ботанічна 6/8,
  м. Київ, Україна

  Консультація 24/7

   Контакти

   Консультація 24/7

   Месенджери