Практика йоги в лікуванні залежностей

Практика йоги в лікуванні залежності

Практика йоги сприяє відновленню фізичного та психологічного здоров’я людей, які страждають різного роду залежністю, в тому числі від ПАР.

Для того, щоб розібратися, яким чином йога може в цьому допомогти, варто відзначити три основні складові практики йоги:

 • пранаяма – дихальні практики;
 • комплекс асан – спеціально збудований порядок вправ, спрямованих на відновлення розуму і оздоровлення тіла;
 • медитація.

У комплексі ці інструменти дозволяють перебудувати стан залежної людини на більш позитивне і в рамках реабілітаційного процесу несуть психологічну користь пацієнтам. Відбувається це за рахунок залучення трьох рівнів – фізіологічного, енергетичного і ментального (аспекту розуму).
Значною мірою, наш емоційний стан і особливості поведінки дуже пов’язані з балансом гормональної системи. Шкода, що порушити його, досить просто. Викликати такий дисбаланс може як інтоксикація організму алкоголем і ПАР, так і недостача сну, неякісне харчування, стрес та інші негативні фактори. Тривале вживання призводить до часткової перебудови в роботі системи задоволення (заохочення), і саме цей фактор більше за інших ускладнює одужання від залежності.

Зворотний дзвінок

  За допомогою йоги можна відновити дофаміновий обмін, що сприяє відчуттю спокійного задоволення, якого зазвичай залежні без речовин позбавлені повністю. І допомагає якраз таки здатність усвідомлювати, відчувати, слухати і розуміти своє тіло, через виконання певних асан, медитацію і дихальні техніки.

  Що ще корисного на фізіологічному рівні відбувається під час практики?

  Відчуття взаємозв’язку розуму і тіла сприяє розвитку усвідомленості, нестача якої у хімічно залежних – часта проблема. Прикладаючи зусилля в асанах, долаючи статичну електрику, завісимий формує навик подолання труднощів – без цього одужувати неможливо. Разом з цим підвищується рівень самооцінки, а позитивні переживання під час і після занять сприяють отриманню задоволення без застосування хімічних речовин. Справа в тому, що в занятих йогою необхідно намагатися бути максимально сконцентрованим на власному тілі, інакше у нас нічого не вийде. Чи не вийде прийняти і відбудувати правильне положення тіла, а також розслабитися в ньому, тому що практикують йогу змушені протягом всього заняття повертати все своє увагу на тіло і відчуття в ньому. Тільки тоді йога починає виходити, і ефект не змусить себе чекати. У перспективі залежний може повернути втрачену здатність розуміти потреби і запити свого тіла, відрізняти корисні від деструктивних, і правильно реагувати на них.
  Гарантія анонімності
  Екстренна допомога 24/7
  Безкоштовна консультація

  Якщо людина починає практикувати йогу регулярно, у нього збільшується самодисципліна, контроль над собою, і як наслідок навик справлятися зі своїми пристрастями через самообмеження, що як раз таки в дефіциті у аддиктов. Разом з цим, тренується сила волі. Адже завжди є вибір – залишитися в асан, витримуючи певний м’язовий і емоційний дискомфорт, як рекомендує тренер, або здатися і вийти з положення завчасно. І на цьому етапі якраз таки пооісходіт розвиток духовної та ментальної стійкості, і сили волі.
  Крім статичних асан, в йозі застосовується розтяжка, витягування хребта і всіх м’язів тіла, корисна функція якої полягає в знятті психологічних блоків і затискачів на тілесному рівні.

  Вплив йоги на мислення залежної людини

  Якщо у вживанні звичним є застосування речовин як спосіб втекти від реальності, то в йозі доводиться фокусуватися зсередини на себе, а значить перебувати в моменті “тут і зараз”, зіткнутися безпосередньо і визнати свої часом неприємні думки, емоції, тривоги, страхи, будь це досвід минулого або тривоги за майбутнє. І це є прекрасним додатковим инстументом в психологічному реабілітаційному процесі. Звідси народжується новий, продуктивний, здоровий фокус уваги, який витісняє одержимість наркотиками і формує нові моделі поведінки.

  Дихальні техніки (пранаями – “розширення життєвої сили”) дуже благотворно впливають на організм, відновлюючи втрачену енергію, зменшуючи вплив стресу, а значить покращують фізичний і психічне здоров’я, закріплюють імунітету, а також покращують якість сну. Це відбувається за рахунок насичення киснем легенів і мозку.

  І нарешті медитація, яка здатна вплинути на неспокійне, метається, хаотичне стан розуму, і перетворити його в протилежний, звільнивши від непотрібних думок, і розслабити тіло.

  Інше з блогу

  Контакти

  вул. Микільсько-Ботанічна 6/8,
  м. Київ, Україна

  Консультація 24/7

   Контакти

   Консультація 24/7

   Месенджери